/ Svätí a starci - Svedectvá / Arsénios Kappadocký uzdravil slepú moslimku

Arsénios Kappadocký uzdravil slepú moslimku

Arsénios Kappadocký uzdravil slepú moslimku

 

Raz v stredu priviedli k Arséniovi Kappadockému slepú moslimku z Telelidy, menom Fátma, aby sa nad ňou pomodlil a uzdravil ju. Tí, ktorí ju sprevádzali, opakovane búchali na dvere jeho kélie, ale on neotváral, pretože v ten deň bol zatvorený. Nechali ju pred dverami a odišli do dediny.

V tom čase istá Fárasiotčanka, ktorá mala poštípanú ruku, prišla k Arséniovej kélii, zobrala hlinu z prahu pred jeho dverami, natrela si boľavú ruku a uzdravila sa.

(Tak robili všetci Fárasiotčania počas týchto dvoch dní, keď otec Arsénios bol zatvorený vo svojej kélii, a neobťažovali ho.)

Keď zbadala slepú ženu, opýtala sa jej, prečo čaká. Slepá jej povedala dôvod. Fárasiotčanka sa jej opýtala:

– Prečo sedíš a márniš čas? Nevieš, že Chatziefentis v stredu a piatok neotvára? Vezmi hlinu z prahu pred dverami, potri si oči, aby si sa uzdravila. Počas týchto dní všetci takto robíme, keď ochorieme.

Fárasiotčanka odišla za svojimi povinnosťami. Moslimka bola zo začiatku prekvapená z toho, čo počula, ale potom hľadala a našla prah, zobrala hlinu, potrela si oči a okamžite začala matne vidieť. Od radosti vzala kameň a ako bláznivá búchala na dvere otca Arsénia, ktorý otvoril, a keď videl, že je moslimka, hoci v ten deň nerozprával, urobil výnimku a opýtal sa jej, čo chce. Povedala mu dôvod a otec Arsénios zobral Evanjelium, prečítal ho nad ňou a hneď videla celkom jasne. Od radosti mu padla k nohám a s úctou sa mu klaňala, ale otec Arsénios jej vynadal a povedal jej:

– Keď sa chceš klaňať, klaňaj sa Christovi, ktorý ti daroval zrak, a nie mne.

Potom radostná odišla hľadať tých, ktorí ju sprevádzali, a spolu odišli preč.

 

Prevzaté z knihy: Mních Paisij Svätohorský: Život starca Arsénia Kappadockého. Bratislava 2015.

 

Arsénios Kappadocký uzdravil slepú moslimku