/ Správy a informácie / Dokumentárny film o Atose

Dokumentárny film o Atose

Dokumentárny film o Atose

Diváci v Bratislave mali možnosť vidieť unikátny dokumentárny film o mníšškej republike Atos a o každodennom živote pravoslávnych mníchov.

Film so slovenskými titulkami mal predpremiéru 17. septembra 2023 v Centre rodiny na Bazovského ulici v Bratislave. Následne sa uskutočnila beseda o Svätej Hore Atos s prof. ThDr. Jánom Zozuľakom, PhD., autorom knihy o Svätej Hore Dotyk neba – Potulky po Atose a slovenského prekladu titulkov filmu, ktorého režisérom je Oleksandr Plyska.

 

 

Dokumentárny film o Atose

 

 

O filme

Film vtiahne diváka do života jedného z monastierov (kláštorov) na Svätej Hore Atos. Osamelý monastiersky život, plný autentických postáv a „každodenných svätých“ sa prediera na plátno spod závoja našich svetských priorít. Pred očami diváka sa vynára príbeh celkom nevídaného spôsobu života v mníšskej komunite 21. storočia.

 

Dokumentárny film o Atose

 

Dej filmu

Dej filmu Kde si, Adam? sa odohráva v starobylom monastieri Dochiariu na západnom pobreží Svätej Hory Atos, jedného z polostrovov Egejského mora, kde žije komunita pravoslávnych mníchov.

Obrazy prírody sú votkané do takmer neprerušeného sledu práce a modlitby, budujú rytmický vzťah medzi človekom a prírodou, naznačujúc raj, po ktorom v srdci všetci túžime. Klenotom tejto sviežej byzantskej krajiny sú však samotní mnísi, ktorých srdečnosť a identita sú zachytené poodhalením závoja, ktorý zakrýva ich každodenný život, kde má každý svoje radosti, nádeje a slabosti. Mnísi dúfajú, že pozvaním tvorcov filmu do svojho prostredia vyvolajú v každom divákovi spomienku na svoje vzkriesenie.

Dokumentárny film o Atose

 

Miesto, kde sa odohráva dej filmu

Dochiariu (grécky – Ιερά Μονή Δοχειαρίου) je pravoslávny grécky mužský monastier na Svätej Hore Atos v Grécku. Je desiaty v hierarchii dvadsiatich atoských monastierov.

Monastier v desiatom storočí založil svätý Eutym Atoský. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží polostrova Atos, medzi záhradami a hájmi. V monastieri, v ktorom žije približne 50 mníchov, sa nachádza ikona Božej Matky „Rýchloposlušnica“ (grécky Γοργοεπήκοος).

 

Dokumentárny film o Atose

 

Duchovné osobnosti filmu – starec Gregor a jeho bratstvo

Ústrednou postavou filmu je starec monastiera, igumen Gregor, ktorému dlhoročné duchovné skúsenosti umožnili hlboko pochopiť ľudskú dušu a jej túžbu vrátiť sa do stavu Adamovej ľudskej prirodzenosti pred pádom do hriechu.

 

Dokumentárny film o Atose

Igumen a celé bratstvo pravoslávneho monastiera Dochiariu na Svätej Hore preberajú na seba všetky ťažkosti, námahu a utrpenie života v mene Christa a oddanosti mníšskemu ideálu. Ich život, rovnako ako ich hudba, je dojemnou, autentickou výzvou človeka a prírody k Bohu, a to diváka nenecháva ľahostajným.

Toto bratstvo v daždi, na mori, na zemi aj na stromoch vidí volanie k hlbokému pokoju, ktorý mnísi premieňajú na radosť prostredníctvom uctievania Boha. Ako títo mnísi stavajú z tvrdého kameňa a získavajú svoju obživu z toho, čo im dáva príroda, rovnako tak budujú aj svoj duchovný život na poslušnosti, ustavičnej modlitbe a vyčerpávajúcej fyzickej práci. Bez seriózneho úsilia je monastiersky spôsob života nemožný. A preto si vo finále monastier vymení miesto s divákom a obráti sa na neho s otázkou: „Kde si, Adam?“

 

Dokumentárny film o Atose 

Doplňujúce informácie

 

Názov: Kde si, Adam?

Režisér: Alexandr Zaporoščenko

Rok vydania: 2019

Producent: protodiakon Oleksandr Plyska

Trvanie: 80 minút

Skladateľ: Sviatoslav Lunev

Krajina pôvodu: Ukrajina

Zvuk: Alexandr Pustarnakov

Žáner: Dokumentárny

Korekcia farieb: Marina Tkachenko, Štúdio „Mental drive“

Preklad: Ján Zozuľak

Rozlíšenie obrazu: FLAT (1998×1080)

Zvukový formát: 5.1

Pôvodný jazyk: Grécky

Titulky: Slovenské

Oficiálny trailer k filmu (anglicky) – Where are you, Adam?

 

Zdroj: https://www.duchovne-knihy.sk/n/predpremiera-filmu

Dokumentárny film o Atose