/ Svätí a starci - Svedectvá / Stĺpnik Maxime Qavtaradze

Stĺpnik Maxime Qavtaradze

Stĺpnik Maxime Qavtaradze

 

Maxime Qavtaradze obnovuje starobylú tradíciu a nachádza sa blízko nebies. Tento päťdesiatdeväť ročný mních žije v Gruzínsku na vrchole kamenného útesu vo forme stĺpu. Keď chce vojsť do svojho príbytku alebo z neho odísť, musí zdolať 39, 92 metrov dlhý rebrík, uvádza CNN. Trvá to 20 minút. Fotograf Amos Chapple vyšiel na útes, aby zdokumentoval jeho život.

Skalný útvar Katskhi je miestnymi obyvateľmi dlho uctievaný, hoci je od roku 1400 neobývaný. Keď horolezci v roku 1944 prvýkrát po dlhých storočiach vyliezli na vrchol, našli tam ruiny chrámu a šesťsto rokov staré kosti posledného stĺpnika, ktorý tu žil. Traduje sa, že stĺpnici tu začali žiť v roku 423, keď ctihodný starec Simeon v Sýrii vyliezol na stĺp, aby sa vyhol pokušeniam sveta. Stĺpnictvo ako prejav askézy sa postupne prestalo praktizovať, ale Maxime Qavtaradze je jeho súčasným vyznávačom.

Hoci žije izolovane, nie je úplným pustovníkom, pretože schádza dole raz alebo dvakrát do týždňa na nočné modlitby do monastiera na úpätí skalnatého útesu. Zároveň radí mladým mužom, ktorí sa ocitli v problémoch, a prichádzajú do monastiera prosiť o pomoc. Mimochodom, aj on bol jedným z nich. Hoci Qavtaradze teraz žije na vrchole sveta, zmeniť svoj život sa rozhodol vtedy, keď bol v živote najnižšie – vo väzení po tom, čo sa ako mladý opíjal, predával drogy a všetko, čo mal.

V roku 1993 sa stal mníchom a 15 rokov pracoval na prestavbe monastierskeho komplexu, kaplnky a pustovne. Posledných 20 rokov žije ako stĺpnik. Maxime hovorí, že potrebuje ticho, ktoré je na vrchole skalného útesu.

– Tu hore v tichu môžeš cítiť Božiu prítomnosť, – povedal po rusky fotografovi a pokračoval:

– Zvykol som popíjať s priateľmi tu v okolí, v týchto kopcoch a pozerať na toto miesto, kde sa zem dotýka oblohy. Vedeli sme, že tu hore predtým žili mnísi a mal som k nim veľký rešpekt.

Prvé dva roky spal Maxime v chladničke, aby sa ochránil pred prírodnými živlami. Teraz spí na posteli vo svojom príbytku. Keď nebude schopný schádzať dole, ostane v kélii, pokiaľ nezomrie. Krypta stĺpnika, ktorý tu žil pred Qavtaradzem, sa nachádza pod kaplnkou.

 Popis k fotografiám:

    1 – Maxime Qavtaradze pozerá z vrcholu Katskhi a hovorí: „Tu hore, v tichu, je miesto, kde môžeš cítiť Božiu prítomnosť.“

 

2 – Skalný stĺp je vysoký približne 40 metrov.

 

3 – Maxime Qavtaradze číta vo svojom príbytku na vrchole stĺpa. Prvé dva roky spal v chladničke, aby sa ochránil pred zlým počasím, ale teraz má posteľ, na ktorej odpočíva.

 

4 – Jeho najobľúbenejšie miesto na stĺpe. Niekedy je možné zazrieť mnícha zo zeme.


5 – Sergo Mikhelidze spolu s kamarátom prinášajú na navijaku obed. Mechanizmus využívajú na transport všetkého potrebného na vrchol stĺpa, okrem ľudí.

 

6 – Po spoločnej modlitbe s mníchmi v monastieri na úpätí útesu Maxime Qavtaradze 20 minút vystupuje na vrchol skaly. Raz, keď bude príliš slabý na to, aby používal rebrík, ostane na vrchole až do svojej smrti.

 

7 – Sergo Mikhelidze a Irakli Kurashvili sa modlia v nocľahárni, ktorá sa nachádza na úpätí skaly. Mikhelidze zvažuje, že sa stane mníchom alebo kňazom a ostáva v monastieri na tri mesiace, aby vyskúšal, či to zvládne.

 

8 – Interiér kaplnky na vrchole skalného stĺpa.

 

9 – V časoch Sovietskeho zväzu Maxime Qavtaradze pracoval ako žeriavnik, preto nemá strach z výšok, ktoré sú na dosah ruky.

 

10 – Slnko osvetľuje chrám a mnícha na vrchole skaly, ktorého môžete zazrieť vedľa chrámu na jeho obľúbenom mieste.

 

11 – Krypta pod kaplnkou uchováva ostatky predošlého stĺpnika, ktorý tu žil.

 

12 – Maxime Qavtaradze chce, aby, až raz príde čas, boli jeho ostatky uložené do tej istej krypty. Tak ostanú na tomto mieste, na vrchole skalného stĺpa, aj po jeho smrti.

 

13 – Na úpätí skalného stĺpa sa nachádza kaplnka zasvätená svätému Symeónovi, ktorý je považovaný za prvého stĺpnika. Mladí muži, ktorí sa ocitli v ťažkostiach a prichádzajú, aby tu našli pomoc, sa modlia sedem hodín denne a ostávajú v tomto kresťanskom spoločenstve.

 

14 – Irakli Kurashvili, ktorý sa rozviedol ako 22-ročný, prišiel do monastiera hľadať Božiu blahodať a Qavtaradzeho múdrosť. Povedal: „Maxime pre mňa veľa urobil. Je príliš neskoro, aby som sa stal mníchom ako Maxime, ale chcel by som sa stať kňazom.“

 

15 – Hory obklopujú skalný stĺp, ktorý je už od predkresťanského obdobia považovaný za sväté miesto.

 

16 – Maxime Qavtardze stojí pri svojom jednoduchom príbytku a hoci je dom skromný, výhľad je veľkolepý.

 

17 – Počas jasného večera slnko osvetľuje skalný stĺp.

 

Stephen Riehl natočil dokumentárny film o Maximovi Qavtaradzem a komunite mníchov s názvom Stĺpnik (The Stylite).

Zdroj: www.huffingtonpost.com/2013/09/19/katskhi-pillar-monk-georgia-maxime-qavtaradze_n_3950192.html

Stĺpnik Maxime Qavtaradze