/ Svätí a starci - Svedectvá / Pravoslávna misia na Aljaške

Pravoslávna misia na Aljaške

Pravoslávna misia na Aljaške

 

Na americkom kontinente žije veľa pravoslávnych kresťanov – Rusov, Srbov, Grékov, Bulharov a iných národností. Ich predkovia sa z rôznych dôvodov prisťahovali do Ameriky a priniesli so sebou svetlo pravoslávnej viery, ktoré nielen zachovali vo svojej novej domovine, ale hlásali ho aj miestnym obyvateľom.

Starec German, ktorý na Aljašku prišiel robiť misiu, v jednom zo svojich listov píše:

 

„… Dňa 22. januára 1729 sme sa z Moskvy vydali do Irkutska. Zobrali sme so sebou všetky nevyhnutné veci na cestu na Aljašku, nastúpili na loď a plavili sme sa po rieke Lena. Ubehli dni, týždne, a možno aj mesiac našej plavby po rieke. Keď sme vystúpili na pevninu, naložili sme na kone svoje veci a pokračovali ďalej. Šesť mesiacov sme cestovali, raz v sedle, inokedy pešo, aby sme nakoniec dorazili na Aljašku.

Usadili sme sa na mieste, kde žili Eskimáci a Aleuti. Pracovali sme veľmi tvrdo. Snažili sme sa im rozprávať o kresťanskej viere. Tunajší ľudia, hlavne Aleuti, nás prekvapili svojou ochotou prijať svätý krst. V Kodiaku sa dalo pokrstiť šesťtisíc ľudí…“

 

Koncom roku 1796 bolo pokrstených už 12.000 miestnych obyvateľov. Svätý starec German bol veľmi obetavý misionár a na Aljaške pôsobil 44 rokov.

V roku 1824 tam prišiel ďalší skúsený a horlivý misionár Ján Venijanov, ktorý do aleutského jazyka preložil Sväté Písmo, bohoslužobné knihy a na ostrove Unalasku založil školu.

 

Ján Zozuľak

Pravoslávna misia na Aljaške