/ Katechézy - Kázne / Jeleň a kríž

Jeleň a kríž

 

Jeleň a kríž

 

Svätý veľkomučeník Eustátios mal obdivuhodné videnie, vďaka ktorému sa z pohanstva obrátil na kresťanskú vieru. Hoci bol modloslužobníkom, vyznačoval sa rozvážnosťou, zdržanlivosťou, ľudomilnosťou a spravodlivosťou, vďaka čomu k sebe pritiahol blahodať Christa, ktorý sa mu zjavil zvláštnym spôsobom:

Jedného dňa na poľovačke v lese zďaleka zbadal nádherného veľkého jeleňa, ktorý sa vzďaľoval, ale každú chvíľu obracal hlavu a uprene na neho pozeral. Eustátios (vtedy sa volal Plakidas) poháňal svojho koňa, aby jeleňa dobehol, ale nedarilo sa mu to. Prenasledovali ho aj jeho spoločníci, ale márne. Ich kone sa vyčerpali a boli nútení zastaviť. Svätý Eustátios za neúnavným jeleňom cválal ďalej. Celkom spotený on i jeho kôň nakoniec dorazili k veľkej priepasti. Jeleň s ľahkosťou preskočil na druhú stranu, kde sa zastavil a pozeral na Eustátia. Jeho kôň nedokázal preskočiť, preto musel zastaviť. V tej chvíli svätý Eustátios s neopísateľným prekvapením zbadal medzi parohmi jeleňa žiarivý kríž, na ktorom bol ukrižovaný Christos, a počul hlas, ktorý mu hovoril:

Plakida, prečo ma naháňaš? Ja som Christos. Ty ma síce nepoznáš, ale páčiš sa mi pre svoje dobré skutky. Kvôli tebe som sa zjavil na tomto jeleňovi. Tvoje milodary a dobré skutky ma naplnili radosťou. Zjavil som sa ti preto, lebo nie je spravodlivé, aby človek ako ty nepoznal pravdu…“

Toto a mnoho iného mu povedal Spasiteľ skôr, ako ho poslal k miestnemu biskupovi, ktorý ho pokrstil s celou rodinou a dal mu meno Eustátios.

 

Prevzaté z knihy: Znamenie kríža: jeho sila, význam a zázraky. Oropos Attikis 2001.

 

Jeleň a kríž