/ Svätí a starci - Svedectvá / Zázraky svätého Arsénia Kappadockého

Zázraky svätého Arsénia Kappadockého

Zázraky svätého Arsénia Kappadockého

 

Istá žena vyrozprávala, že do jej rodičovského domu vo Fárase priviedli nemého tridsaťročného Turka a jej otec ho zobral k otcovi Arséniovi, aby sa nad ním pomodlil a uzdravil ho. Keď nad ním otec Arsénios čítal Evanjelium, nemý začal rozprávať skôr ako skončil.

 

* * *

Keď mal istý mladík dvadsať rokov, zbláznil sa pre jedno dievča, do ktorého sa zaľúbil. Jeho pomätenosť bola strašná a nemohli ho ani zviazať. Nakoniec ho jeho brat spolu s niekoľkými ďalšími zviazali, keď spal, a priviedli ho k otcovi Arséniovi.

Len čo otec Arsénios otvoril dvere svojej kélie, aby sa presvedčil, kto klope a čo chce, blázon, hoci bol zviazaný reťazami, vrhol sa na otca Arsénia a chcel ho udrieť zviazanými rukami. Otec Arsénios v tej chvíli povedal:

– Pane Isuse Christe!

A dodal:

– Dole, satan.

Blázon sa okamžite stočil do klbka. Otec Arsénios zobral Evanjelium, prečítal ho nad ním a mladík sa ihneď uzdravil. Neskôr si založil aj rodinu.

 

* * *

 

Raz priviedli k otcovi Arséniovi nemú Turkyňu, ktorej jazyk zapadol dnu z veľkého žiaľu, plaču a vzlykania, pretože neznámi ľudia jej ukradli dcéru a nevedela, či s ňou len zle zaobchádzali, alebo ju aj zabili. Túto nemú matku mali v dome Hekima, ktorý bol neďaleko domu otca Arsénia. Tam ho zavolali, aby sa nad ňou pomodlil. Hneď šiel, pomodlil sa nad ňou a nemá začala rozprávať ako predtým.

 

* * *

 

Istá žena vyrozprávala, že keď mala osem rokov, pamätá si, ako chodila k mlynu a videla ôsmich ľudí ako k otcovi Arséniovi vedú Agadokovu ženu z dediny Telelida, pretože bola posadnutá démonmi.

Keď sa nad ňou otec Arsénios pomodlil, démon odišiel a uzdravila sa. Bola ako ovca. Jej otec od radosti povedal otcovi Arséniovi:

– Vezmi si celý môj majetok za to, že si mi uzdravil moje dieťa.

Otec Arsénios mu odpovedal:

– Naša viera sa nepredáva. Tvoj majetok nech zostane tvojim. Ale ak chceš urobiť niečo dobré, postav nejaký most, alebo priveď vodu tam, kde ju nemajú a trpia.

Agadokos (jej manžel) dal neskôr postaviť most.

 

* * *

 

Iná žena vyrozprávala, že raz priviedli k otcovi Arséniovi slepú Turkyňu, menom Meriáma. Keď sa nad ňou pomodlil, začala vidieť.

 

Ján Zozuľak

Zázraky svätého Arsénia Kappadockého